Dr n. med. Ryszard Maranda - Specjalista Urolog

Gabinety urologiczne w Tuszynie i Łodzi

Centrum Urologii Maranda sp.j.

95-080 Tuszyn ul. Parkowa 2
Wejście od ul. Łowickiej
na terenieTuszyńskiego Centrum Medycznego Ucińscy sp.j.
telefon kontaktowy: 665 303 630
wtorek, środa i piątek: 15.30 - 19.00

Gabinet Urologiczny

Łódź ul. Brzechwy 7 A
(I piętro) na terenie Remed –Rehabilitacja sp. z.o.o
telefon kontaktowy: 665 303 630
poniedziałek, czwartek: 15.30 - 19.00

Konsultacje po uprzednim ustaleniu terminu wizyty
pod numerem tel. 665 303 630
od poniedziałku do piątku w godzinach 10.00 - 18.00

Najczęściej zadawane pytania przez chorych i ich rodziny

Email Drukuj

Co robi lekarz urolog w czasie pierwszej wizyty?

Określa przyczynę objawów podanych przez chorego i wyklucza inne poważne schorzenia.

Przeprowadzi badanie prostaty przez odbyt, (wprowadzając palec w rękawiczce do bańki odbytnicy) w celu określenia wielkości i stanu gruczołu krokowego.

Wykona badanie USG nerek i pęcherza w celu oceny nerek, pęcherza i prostaty.

Może przeprowadzić badanie przepływu moczu – uroflowmetrię.

Skontroluje badanie krwi na obecność markera PSA.

Przepisze odpowiednie leki lub zaleci postępowanie zabiegowe.

Co to jest biopsja gruczołu krokowego (stercza, prostaty) i po co jest wykonywana?

W związku z faktem, że rozpoznanie raka stercza można postawić tylko na podstawie oceny histopatologicznej dostarczonego materiału, podejrzenie raka w badaniu palcem przez odbytnicę (per rectum), wartość PSA przekraczająca 4 ng/ml oraz nieprawidłowości w badaniu TRUS, stanowią wskazania do biopsji celowanej gruczołu krokowego. Zabieg polega na pobraniu, zwykle przezodbytniczo w znieczuleniu miejscowym, igłowych wycinków z gruczołu krokowego. Celem badania pod mikroskopem, pobranych ze stercza bioptatów, jest nie tylko wykrycie raka, ale także określenie jego złośliwości i rozległości.

Co to jest radykalna prostatectomia?

Jest do zabieg operacyjny, którego celem jest całkowite usunięcie prostaty zawierającej komórki nowotworowe. Prostatektomia polega na usunięciu całego gruczołu, pęcherzyków nasiennych, węzłów chłonnych miednicy oraz na zespoleniu cewki moczowej z pęcherzem. Operacja jest przeprowadzana w ogólnym znieczuleniu chorego. Do zabiegu takiego są kwalifikowani pacjenci, u których nowotwór ogranicza się do samego gruczołu (nie wyszedł poza torebkę prostaty).

Jakie znaczenie ma przerost gruczołu krokowego (stercza, prostaty) na aktywność seksualną?

Przerost stercza bezpośrednio nie wpływa na potencję mężczyzny, jednak towarzyszące, uciążliwe dolegliwości, takie jak częstomocz, parcia na mocz, nocne oddawane moczu, mogą zaburzać życie seksualne chorego.

U starszych osób, na skutek zaburzenia funkcji mięśni zwieraczy lub znacznego przerostu stercza, może dołączyć się popuszczanie moczu. Wywołuje to problemy z życiem seksualnym, związane z nieprzyjemnymi i wstydliwymi objawami, które mogą sprawiać, że mężczyzna odczuwa ciągły dyskomfort.

Dla części mężczyzn fakt przerostu prostaty, czyli choroba wieku starszego, jest obciążający psychicznie. Odbierając przerost stercza jako objaw starości, uważają, że młodość już za nimi, a co się z tym wiąże – także udane życie seksualne. Chorych takich należy wspierać, promując oświatę zdrowotną dotyczącą schorzeń prostaty, ewentualnie stosując po odpowiednich badaniach, leki wspomagające erekcję. Zaburzenia erekcji mogą się też pojawić u części chorych jako powikłanie leczenia operacyjnego przerostu prostaty, np. po przezcewkowej resekcji gruczołu krokowego (TURP). Choć powikłanie zdarza się bardzo rzadko i zazwyczaj jest stanem przejściowym, nie wolno tego bagatelizować.

Jakie znaczenie w chorobach stercza ma żywienie i tryb życia?

Odżywianie i tryb życia - mają bardzo istotny wpływ na rozwój chorób prostaty. Nadmiar mięsa, tłuszczów, niedobór jarzyn, nadmierna ilość przypraw, siedzący tryb życia, stres i napięcie nerwowe, narkotyki, nadużywanie alkoholu, palenie papierosów picie mocnej herbaty, kawy oraz stosowanie ostrych przypraw wpływają niekorzystnie na prostatę. Częściej chorują mieszkańcy dużych miast, w których środowisko naturalne jest zanieczyszczone. Również otyli mężczyźni są bardziej narażeni na choroby prostaty.

Leczenie niefarmakologiczne, polegające na obniżeniu wartości kalorycznej posiłków, zmniejszenie zawartości tłuszczów oraz wzbogaceniu diety o produkty sojowe ma istotne znaczenie w profilaktyce tej choroby.

Co to jest wsteczny wytrysk nasienia?

Po zastosowaniu leczenia farmakologicznego (alfa brokerów) oraz po zabiegu operacyjnym, występować może u pacjentów zjawisko braku spermy po stosunku. Fakt taki nie upośledza sprawności seksualnej i jest związany ze zniesieniem farmakologicznym lub zabiegowym przeszkody podpęcherzowej. Prowadzi to do pojawienia się krótszej, szerszej drogi wypływu nasienia w kierunku do pęcherza (wstecznym). Ejakulat wpływa do pęcherza i jest potem wydalany z moczem.

O mnie Najczęściej zadawane pytania